سجاده بصیرت
 
بصیرت یعنی اینکه بدانیم شمری که سر امام حسین (ع) را برید، همان جانباز جنگ صفین است که تا مرز شهادت پیش رفته بود...

موضوع سبک زندگی،حلقه مفقوده چرخه تکاملی جوامع اسلامی و بخصوص جامعه شیعی ماست. حربه ای که سالهاست از سوی استکبار جهانی در حال اجراست تا جائیکه علناً در صحبت های خود از تغییر سبک زندگی اسلامی ایرانی دم می زنند. اما در این بین واقعاً چه بر سر ما آمده که اکنون گرایش به سبک زندگی غربی و آمریکایی، نشان شخصیت و فرهنگ والای استفاده کنندگان و از طرف دیگر ساده زیستی و پرهیز از تجمل گرایی و مدگرایی، محکوم به تحجر و سنت زدگی می شود؟

نویسنده در این مقاله سعی کرده است با انجام تحقیقات میدانی چگونگی و چرایی این تغییر روند را به طور ریشه ای و از نگاه دینی بررسی کند و عوامل تناقضات فکری و اعتقادی فرزندان با والدین را مورد واکاوی قرار دهد. اینکه چرا در خانواده ای که پدر و مادر مذهبی هستند، پسر بی نماز و دختر        بی حجاب می شود؟ یا بالعکس، در خانواده ای که پدر و مادر دغدغه دین و دینداری ندارند، پسر انقلابی و دختر باوقار و متین؟ در نهایت  نتیجه تحقیقات در چهار بخش بررسی شده است: 

 1- رابطه زن با شوهر     2-رابطه شوهر با زن    

 3-رابطه والدین با فرزند      4-رابطه فرزند با والدینادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٢/٦/٢٧ توسط ایمان عمویی

زمان‌های نامناسب خواب:
خواب سحر: سحراز حدود یک ساعت و نیم قبل از اذان صبح شروع می‌شود و با اذان صبح به پایان می‌رسد. بیدار ماندن در این زمان، علاوه بر فواید طبی بر جسم انسان،تاثیرات زیادی بر رشد روحی و معنوی او دارد؛ تاجایی‌که تمام عرفا وبزرگان، رشد عقلانی و روحانی خود را حاصل بیداری و مناجات در این زمانمی‌دانند.
امام علی علیه‌السلام: خوابیدنقبل از نماز صبح، پریشانی و فقر می‌آورد. به گفته یکی از حکما تمامموجودات زنده(به غیر از سگ که بیدار بوده و تا صبح نگهبانی می‌دهد) در اینساعت از شبانه‌روز بیدارند.
امام باقر علیه‌السلام: "بر حذر باش از خواب بین نماز شب و نماز صبح."
در روایات نیز خواص زیادی برای برخاستن در این ساعات و اقامه نماز شب هم‌چون زیبایی صورت، نورانیت چهره و ... آمده است.
امام رضا علیه‌السلام: خودت را عادت بده که ساعتی از شب را برخیزی.
قرآن کریم می‌فرماید: "ایجامه به خود پیچیده، شب را به جز کمی از آن به پا خیز و ... بیداری در اینزمان است که موجب افزایش توان انسان برای فعالیت روزانه می گردد. (سورهمزمل آیات 1 الی 7)
ازمنظر علم نیز، وقتی پس از نیمه شب می‌خوابید، ظاهر بدن سرد و دمای محیط همسرد است و سردی خیلی زیاد می‌شود. بنابراین برخواستن از خواب پس از نیمهشب برای رفع این سردی مفید بوده و موجب تعدیل دمای بدن می‌گردد. هم‌چنینآن ساعات، زمان سکوت و آرامش است که در دیگر زمان‌ها نمی‌توان این آرامشرا یافت.
خواب عیلوله:  فاصله زمانی بین اذان صبح و طلوع خورشید را بین‌الطلوعین و خواب در این زمان را عیلوله می‌نامند. عیلوله از ماده ((علل)) و به معنای مرض است؛ زیرا خواب در این زمان بیماری زاست.
امام صادق علیه‌السلام: "خواب بامداد، شوم و مانع روزی است. چهره را زشت و رنگ را زرد می‌گرداند، پس مبادا در این زمان بخوابید."
این زمان، زمان نزول فرشتگان است و هر کس در این زمان بخوابد، از دریافت رزق کامل خود و برکات معنوی آن محروم خواهد شد.
امام سجاد علیه‌السلام به ابو حمزه ثمالی فرمودند: "قبلاز طلوع آفتاب نخواب که من این کار را از تو نمی‌پسندم؛ زیرا حق تعالیروزی بندگان خود را در این زمان قسمت می‌کند و هر که این ساعت را خوابباشد، از روزی محروم می‌گردد.
خواب فیلوله: خواب  ضعف و سستی است و به خواب بعد از روز (بعد از طلوع خورشید) گفته می‌شود. 
امام باقر علیه‌السلام: خواباول روز بی‌عقلی است؛ زیرا موجب سردی بدن می‌شود؛ لذا فرد در طول روز کسلاست و شور و نشاط کافی جهت انجام فعالی‌تهای روزانه خود ندارد. همانبحرانی که نسل‌های امروزی در اثر بی‌توجهی  به این دستورات طبی وروان‌شناسی اسلام گرفتار آن شده‌اند.
خواب غیلوله: خوابیدن حدود نیم ساعت قبل از غروب را غیلوله می‌گویند. این خواب موجب هلاکت انسان می‌شود.
 امام باقر علیه‌السلام: خواب بعد از عصر حماقت است.
خواب بین‌العشائین: خواب از اذان مغرب تا زمان عشاء (دو ساعت بعد از اذان مغرب) مناسب نیست.
امام باقر علیه‌السلام: خواب بین نماز مغرب و عشاء انسان را از رزق محروم می‌کند.
امیرالمومنین علیه‌السلام: خوابیدن قبل از نماز عشاء پریشانی و فقرمی‌آورد چون باقی‌مانده رزق هر فرد از بین الطلو عین در این زمان پخش می‌شود.
شب‌های خاص: در احادیث معصومین تاکید زیادی بر بیداری واحیاء شب‌های خاصی مانند شب نیمه شعبان، لیالی قدر و ... شده است
.
زمان‌های مناسب خواب
:
خواب قیلوله: خوابپیش از ظهر (حدود نیم ساعت قبل از اذان ظهر تا اذان ظهر) را خواب قیلولهگویند که بسیار مفید بوده و موجب نشاط و تقویت قوای مختلف بدن می‌شود.
شخصی نزد پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله رفت و سوال کرد:
منحافظه‌ای قوی داشتم ولی اکنون فراموشی بر من غالب شده است. حضرت پرسیدند:آیا خواب قیلوله می‌کردی و اکنون آن را ترک کردی؟ گفت: بله. حضرتفرمودند:  دوباره خواب قیلوله بکن. چون این کار را کرد، حافظه‌اش برگشت.
امام باقر علیه‌السلام: (خواب قیلوله نعمت است)؛ زیرا گرمی هوای روز ، سردی ظاهر بدن را  تعدیل می‌کند.
امام خمینی قدس سره نیز در انجام خواب قیلوله  استمرار می‌ورزیدند.
خواب اول شب : خوابسر شب یعنی بعد از نماز عشاء تا نیمه شب شرعی است که بسیار مناسب است و هرساعت آن برابر با دو و نیم تا سه ساعت است و از نیمه شب شرعی تا یک ساعتبه اذان صبح که هر یک ساعت برابر یک ساعت می‌باشد؛ به این معنی که کیفیتخواب اول شب بسیار زیاد است و خستگی کار روز را ازبین می‌برد.
خواب حیلوله: خواب بعد از  ظهر را خواب حیلوله گویند. حیلوله یعنی حایل میان انسان و نماز ظهر و عصر که پس از نماز اشکالی ندارد.
برگرفته از جزوات استاد خیراندیش و دکتر خوش‌نژاد
منبع احادیث: کتاب حلیه‌المتقیننوشته شده در تاريخ ۱۳٩٢/٦/۱۱ توسط ایمان عمویی
۱- ایمان هر‌چه قوی‌تر به آرمان‌تان و به کارتان؛ نگذارید این ایمان در شماها خدای ناکرده پژمرده و ضعیف شود. این ایمان باید روز به روز تقویت‌گردد.
۲- برنامه‌های عملی‌ای که در‌آن، تفوق و برتری کارکرد ساختار اسلامی و نیروهای مؤمن به چشم بخورد؛ باید به‌گونه‌ای باشد که این خواهر مسلمان و برادر مسلمان ما که از یک هم‌سن‌ و همکلاسی و هم‌رتبه‌ی غیر‌مسلمانش در مقام عمل دینی صالح‌تر است، در مقام عمل اجتماعی نیز سودمندتر باشد. اگر عمل شما به حال مردم سودمند واقع شو‌د، ماندنی خواهید بود. این بیان قرآن است. «فاما الزبد فیذهب جفاءً و امّا ما ینفع الناس فیمکث فی الارض» [کف می‌رود و آن‌چه برای انسان‌ها سودمند است می‌ماند. رعد/ آیه ۱۷] سودمندی بیشتر ما باعث پیروزی ماست. به همین جهت در خودسازی فردی و جمعی انجمن‌هایتان باید طوری برنامه‌ریزی کنید که در صحنه خدمت به مردم بدرخشید؛ نه برای تعریف مردم بلکه برای خدا.
۳- ارتباط‌تان را قوی کنید؛ وقتی یک عده در اقلیت هستند، باید بکوشند تا به کمک ارتباطات گسترده، یک جمع بزرگتر شوند. وقتی‌که همه یک‌جا جمع هستید، احساس دلگرمی و قدرت بیشتر می‌کنید.
۴- جذب عناصر جدید؛ گاهی دافعه خیلی قوی است اما جاذبه چندان قوی نیست. مسلمان، هم دافعه دارد و هم جاذبه. شما باید جاذبه‌تان زیاد باشد. باید کلامتان و رفتارتان چنان باشد که اطرافیانتان را یکی یکی جذب‌کنید. اصلاً باید برنامه داشته باشید برای جذب آنها. مبادا فکر کنید که اینهایی که با ما مخالف هستند دیگر کارشان خراب است و درست‌شدنی نیستند. خیر، انسان تغییر‌ می‌کند. خیلی‌ها آدم‌های خوبی هستند، می‌لغزند و بد می‌شوند. خیلی‌ها آدم‌های بدی هستند و در اثر ارشاد و معاشرت خوب می‌شوند. تعالیم اسلام یادتان نرود. اسلام می‌گوید تا آخرین لحظات حیات، درِ توبه باز است.
۵- انضباط؛ هر کار دسته‌جمعی‌ای که انجام می‌دهید باید همراه باشد با انضباط تشکیلاتی. بچه مسلمان‌ها به انضباط مقدار کمی بها می‌دهند. باید یک مقدار به انضباط بیشتر بها‌ بدهیم. اما نظم فرعونی نه؛ زیرا نظم گاهی فرعونی و طاغوتی است. نظم ما باید الهی، سازنده و نورانی باشد.
۶- شناسایی و کشف استعدادها؛ کشف عناصر مدیر و به درد بخور که بتوانند پستهای کلیدی و مؤثر را با لیاقت اداره کنند. این خیلی مهم است. گاهی ما یک فرد متدین و خوبی را می‌‌گذاریم رأس کاری ولی چون توانایی‌اش ضعیف است، اثر بدی می‌گذارد. شما باید مدیرهای مومن و متعهد ۱۰ سال آینده را هم کشف کنید و هم بسازید.
۷- معلوماتتان را ببرید بالا. مطالعاتتان باید اسلامی باشد، فنی هم باید باشد. هر کدام از شما وظیفه‌ی شرعی‌تان است که در هفته یک مقدار روی رشته خاص خودتان مطالعه‌ی فنی کنید، طوری که کاردانی و کارایی فنی شما رو به افزایش پیگیر و مستمر باشد.
۸- شیوه‌های صحیح برخورد با دشمن و مخالف را یاد بگیرید؛ گاهی برادرها و خواهرها با جریانهای مخالف می‌خواهند برخورد کوبنده داشته باشند اما طرز برخورد آنها طوری است که در جامعه محکوم می‌شوند. شیوه‌های برخورد باید صحیح باشد. باید درباره این شیوه‌های برخورد بنشینید و تبادل نظر کنید.
۹- انتقاد از خویشتن؛ من نمی‌دانم آیا هیچ وقت دور هم جمع می‌شوید بگویید این یک هفته نقایص و عیب کارم این بود. این کار را می‌کنید یا خیر؟ (پاسخ حاضران: خیر!) خوب، شروع‌کنید! هیچ اشکالی ندارد. «المؤمن مرآت المؤمن» یعنی چه؟ برادر و خواهر مسلمان باید آینه‌ی یکدیگر باشند. آینه یکی از کارهایش این است که عیب‌های آدم را می‌گوید. بنابراین هر هفته‌ای، دو هفته‌ای، یک ساعت دور هم بنشینیم با روی باز و گشاده‌رویی هر کسی اول عیب‌های خودش را بگوید بعد آنهایی که جا می‌ماند دیگران بگویند، بعد هم عیب جمعمان را بگوییم.
۱۰- امید کامل به آینده؛ هیچ مسلمانی حق یأس و ناامیدی ندارد. مسلمان سراپا امید است. آدمهایی که ایمان به خدا ندارند آنهایی هستند که از گشایش‌آفرینی خدا در تنگناها مأیوس می‌شوند. انسانهای مؤمن همیشه باید امیدوار باشند. آنقدر قرآن و اسلام به ما تعلیم می‌دهد که نه با یک غوره سردی‌تان بشود و نه با یک مویز گرمی‌تان. یکروز بالا و یکروز پایین، یکروز جلو و یکروز عقب. تا شما یکدفعه ضایعه اگر برایتان پیش آمد زود دچار تاسف نشوید و اگر هم خدا یک نعمت به شما داد و یک پیروزی، زود از شادی خودتان را نبازید. در هر دو حالت باید صبور باشید. امیدوارم که با چنین امیدی و با چنان ایمانی و چنین عمل صالحی، موفق باشید که پایه‌های اداره قاطع نظام اسلامی را بر فراز اسلام محکمتر کنید.

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٢/٦/۱۱ توسط ایمان عمویی

ارسال کد به 8989

 

31892

رهبری بی نظیر

 

31687

در صحنه ماندن جوانان

 

31686

یکی از دو بهترین

 

31685

یاد خدا

 

31684

وظیفه امروز ما

 

31683

توصیه به جوانان

 

31682

طلایه داران جبهه

 

31681

تقوا یعنی

 

31680

شور انقلابی

 

31679

اوصیکم بالتقوا

 

 

31678

نظام برای مردم

 

31677

نقش جوانان در فتنه ی 88

 

31676

ما راینا الا جمیلا

 

31675

خطاب به جوانان

 

31674

خاصیت حرکت الهی

 

31673

جوان و نیروی جوانی

 

31672

ایستادگی ملت ایران

 

31671

همت کنیم

 

31669

گشاده رو بودن مسولین

 

31668

فتنه یعنی...

 

 

31667

اتکا جوانان به خود

 

31666

اعتقاد به شهادت

 

31665

انتظار افضل اعمال

 

31663

دشمن شناسی

 

31662

بیداری همه اقشار

 

31661

با قرآن خود را بسازید

 

31660

عظمت ایران و شهدا

 

31659

عظمت زن در حجاب

 

31563

فرصت نوروز

 

31562

دعای تحویل سال نو

 

 

31274

ولادت نبی مکرم

 

31273

قرن اسلام

 

31272

اولین اثر وحدت اسلامی

 

30353

ستاره بارون

 

30978

نقش مرثیه

 

30976

خطبه حضرت زینب

 

30919

امر رهبری

 

30993

نقش خواص

 

 


نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٢/٦/٢ توسط ایمان عمویی
تمامی حقوق مطالب برای سجاده بصیرت محفوظ می باشد